Cserépkályhák és kandallók

Hogy ne fázzunk!

Fűtéstervezés

 

Cserépkályha fűtési teljesítménye a következőképpen alakul: 1 csempe 1,1-1,3 m3 levegő befűtésére önállóan alkalmas a csempe domborúságának függvényében feltételezve, hogy a kifűtendő tér megfelel a mai hőtechnikai követelményeknek. Ha a kifűtendő tér nagyobb a fentiek alapján kiszámolt légköbméternél, úgy a cserépkályha pótfűtésre alkalmas, ami az őszi-tavaszi időszakban általában önállóan képes befűteni a teret, de a téli hideg napokon csak az eredeti fűtéssel kombinálva biztosítja a kívánt hőfokot.

 

 

Cserépkályha első kifűtése

 

Az cserépkályha ideális építése az első fűtést megelőzi minimum 3 hónappal, de a frissen épített cserépkályhába is be lehet fűteni betartva az alábbi fűtési technológiát:

 

1.                 Az első héten folyamatosan, azaz 24 órán át langyosan kell tartani a cserépkályha csempéit úgy, hogy mindig néhány vékony hasáb fa égjen lassan a tűztérben. A cserépkályha ajtaját folyamatosan nyitva kell tartani: TILOS BECSUKNI!

 

2.                 A második héten már meleg tapintásig lehet felfűteni a csempéket az 1. pontban leírtakkal azonos módon. Az ajtót még mindig TILOS BECSUKNI!

 

 

3.                 A harmadik héten már forróra „üzemi hőmérsékletre fűthető a kályha oly módon, hogy a tűzteret megtöltjük a szükséges famennyiséggel egyszerre és ezt kb. 12-24 óra múlva újra megismételjük. A kályhaajtót még mindig nem csukjuk be, ha van huzatszabályozó az ajtón, akkor a fa leégése után már elég, ha csak azt hagyjuk nyitva. A harmadik hét végén fentiek betartásával a kályha ki van fűtve ill. száradva. Ezután már a fűtés úgy működik, hogy a tűzteret megtöltjük egyszerre a szükséges famennyiséggel, meggyújtjuk majd, ha leégett, már csak parázs van a tűztérben lezárjuk a kályhát (becsukjuk az ajtaját, huzatszabályzóját. A következő fűtésig teljen el legalább 10 óra ugyanis addig a csempe ad le annyi hőt, hogy újra képes legyen hőt felvenni.

 

A fűtésre alkalmazott fa kizárólag száraz, kemény fa.

 

 

Miért szükséges a cserépkályha megfelelő kiszárítása, kifűtése?

 

Az építés során több 100 liter vizet dolgozunk be a kályhába és ezt kell ilyenkor maradéktalanul eltávolítani a kályhatestből, a kéményen keresztül. Amennyiben ez nem történik meg a kályha elüszkösödik belülről, romlik a füstelvezetése, hőleadó képessége, büdös szagot áraszt, legrosszabb esetben szétnyílik, felrobban a benne feszülő gőzöktől.

 

 

Mit ne tegyen kályhájával?

 

-         Ne zárja le az első három héten!

-         Ne zárja le addig, míg a fa lánggal ég nem esik szét!

-         Ne fűtse folyamatosan, tehát a felforrósodott kályhát ne rakja meg újra fával, mert nem fog több hőt leadni, inkább szétnyílnak a fugák!

 

 

Éves első befűtés módja (hideg, de már kiszáradt cserépkályha felmelegítése)

 

Eltérően a már felmelegített cserépkályha fűtésétől a hideg állapotban a tűztér oldalára, ahol a füst távozik a tűztérből elhelyezünk néhány darab vékony fát és meggyújtjuk, majd folyamatosan rakjuk rá darabonként a még mindig vékony kis fákat, mindaddig míg a kéményen keresztül már határozottan áramlik ki a füst, ekkor már a járatok és kémény felmelegedett annyira, hogy a vastagabb fákból származó füst is akadálytalanul távozik a kéményen. A nagy ajtós cserépkályha első felfűtését megkönnyítjük, ha az ajtó felső 2/3-át letakarjuk, hogy a levegő csak alul 1/3 részen áramoljon, addig míg meg nem indul az áramlás. Megkönnyíthető még az őszi első befűtés, ha a kéménytisztító ajtót levéve először a kéményben égetünk el néhány papírt, vékony fát, kinyomva vele a hideg levegőoszlopot.

 

 

 

 Sok örömet és kellemes melegben eltöltött órát kívánunk

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 3
Össz.: 18 083

Látogatottság növelés
Oldal: képek
Cserépkályhák és kandallók - © 2008 - 2025 - tothcserepkalyha.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »